Drámai változásoknak lehetünk szemtanúi: elképesztő sebességgel reagált a közelgő katasztrófára Magyarország

„Még nem lehet tudni, hogy mi vár ránk” – mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára.

Szerintük nem érint védett területet a folyó kotrása.
Nem érint védett területet a Zagyva folyó kotrása – állítja az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), miközben természetvédők aggódnak a munkálatok következményei miatt – számolt be a Telex.
Az OVF szerint a Zagyva felső szakaszán zajló mederkotrás célja a vízmegtartás javítása és a jövőbeni vízpótlás biztosítása. A munkálatok „engedély és szükség szerinti mederrendezésnek” minősülnek,
és nem érintenek NATURA 2000-es vagy más természetvédelmi területet
– közölte az OVF a Telex kérdésére.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) azonban másként látja a helyzetet. Nógrád megyei csoportjuk szerint a kotrás és a folyóparti növényzet eltávolítása súlyos természetkárosítással jár, különösen a madarak költési időszakában. Szerintük nemcsak a madárfajokat, de számos védett rovart, kétéltűt, halat és a mocsári teknőst is veszélyezteti a beavatkozás.
Az egyesület azt kéri, hogy halasszák el a munkálatokat az őszi időszakra.
A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság válasza szerint az aszályvédelmi akcióterv részeként, a Bükki Nemzeti Parkkal egyeztetve, csak a meder egyik oldalán, és szigorúan ellenőrzött módon zajlik a kotrás, úgy, hogy a védett állatok számára búvóhelyeket is meghagynak.
Az Energiaügyi Minisztérium is megszólalt az ügyben: szerintük a kotrás hosszú távon a természetet is szolgálja, mivel hozzájárul a vízvisszatartáshoz a tározókban, így aszály idején is biztosítható az ivóvízellátás és a talajvíz pótlása.
Nyitókép: Szendőfi Balázs Facebook-oldala